
Виждаме млада девойка седнала край извор. По-късно мястото ще бъде наречено „Билянините извори“ в нейна чест. Слънчев летен ден. На заден план вятърът накланя клоните на високо дърво. Красивите, стръмни склонове и гребени на скалистите планини, които заемат хоризонта са без следа от сняг.
Девойката е изобразена красива и нежна, с мила усмивка и дълги, тъмни и стелещи се свободно до кръста коси. Облечена е в бяла блуза и дълга пола. Около челото си носи украшение.
Ръцете на биляна са събрани около брадичката. Тя се е загледала в плуващите в краката й патици – две в кафяво и една чисто бяла, а около тях пет жълти патета(две от тях плуват между възрастните, а останалите три – по-далеч по течението). Момичето с ръце под брадичката, чистата река, новородените патета, всички те са символ на чистота, невинност и дори наивност и уязвимост. Зад гърба на Биляна се приближава цар Самуил. Изобразен е като красив, представителен, висок мъж с коса, дълга до раменете и брада. От присъствието му се излъчва респект и сила, и независимо че върху главата си не носи корона, художникът отлично е успял да пресъздаде царствената му осанка. Носи бяла туника под златна ризница, а върху тях- червен плащ. Под дясната си ръка държи сваленият току- що шлем, а лявата подпира на дръжката на меча си. Зад него, оседлан, чака красивият му бял кон. Докато той върви към Биляна, двама от хората му се отдалечават по пътя – отличаваме ги само като размазани фигури. Така до реката остават само Биляна и цар Самуил, а ние ставаме свидетели на момента преди двамата да се запознаят и да започне любовната им история, за която легенди се носят и до днес.
Описание:
Натали Платнарова