Тази буква се пише чрез четири елемента. Първо правим една линия от горната част на реда към основата му, като при изписването й леко я накланяме към вътрешната част. Така линията не е съвсем права а леко хлътнала навътре. След това в горната част на реда, точно по линията правим една черта по посока на дясно. Започваме изписването й от точката откъдето сме започнали първия елемент. Тази черта не е толкова дълга, колкото първия елемент, вероятно е малко над половината му по размер. Щом я изпишем прекъсваме писането и започваме третия елемент от точката, където прекъснахме писането на втория елемент. Отново пускаме една права черта от горната част на реда до основата му. Прекъсваме писането. Последният елемент от буквата е една права черта по дължината на реда откъм долната му част, на която от двете страни има по една къса чертичка и прилича на скоба. Изписваме правата вертикална черта точно по долната част на реда като посоката на писане ни е от ляво на дясно. Дължината на този елемент ни е колкото разстоянието от първия до втория. Така този последен елемент сякаш държи останалите. След като го изпишем правим по една къса вертикална линия от ляво и от дясно на вертикалната ни черта. Така сме изписали печатната буква „Д“.
Малката печатна буква „д“ се пише по сходен начин и е ½ по големина.
Ръкописна буква „Д“
Ръкописната буква „Д“ изписваме само с едно движение, без да прекъсваме писането. Отново пишем в реда, разделен посредством линия на две равни части. Започваме писането от горната част на реда. Поставяме писеца на химикала малко под него. Пускаме отново една права линия от върха към основата, която също има лек наклон на дясно. Пишем плавно и щом докоснем долната част на реда изписваме леко дъга по посока на ляво, която поляга на основата на реда, след което издигаме малко на горе и отново правим дъга, но този път на долу. Като изписваме плавно тази част от елемента и от основата на реда направим дъговидно движение в ляво от долу на горе, а след това от горе на долу, началото и края на тази така образувала се полу осмица се съединяват в една точка в правата ни, но леко наклонена линия с която започнахме писането. Тази част от елемента заема приблизително една трета от половинката на разделения ни ред и се намира в долната част. Непосредствено щом направим това движение на писеца, продължаваме като отново плавно изписваме подобно на дъга линия, която поляга на долната част на реда. Щом го докоснем допълваме изписването на буквата, с една голяма дъга от вътре на вън по посока на дясно. Изписваме я от долната част на реда до горната му част /на целия ред/, като тя се намира от дясната страна на правата ни черта с която започнахме писането. Щом достигнем горната част на реда плавно правим дъга към ляво, след което на долу до средата на горната половина на разделения ни ред. Така точката от която сме започнали изписването на буквата или началото на правата ни черта се намира точно в средата и под края на дъговидната линия на буквата. Изписали сме ръкописната буква „Д“.
Малка ръкописна „д“.
Малката буква „д“ се пише посредством два елемента. Нека си представим нашия ред, който е разделен с една мислена линия, която е в наша помощ при изписването на буквите и съответните им елементи. Когато започваме да усвояваме писането в предучилищна възраст, ние работим в обособени за тази цел тетрадки. Например в упражнителните тетрадки по писане, освен реда ни който е разделен, между него и следващия има разстояние, колкото едната половина на реда. Това разстояние се оставя с цел да се изпишат елементите на буквите, които са извън реда или под него. Такава е и малката буква „д“. Така че ние ще я изпишем в основния ред, но и ще използваме разстоянието под него за долния й елемент. Може да си представим реда като три равни части-две, които по същество са ни ред и една под него за тези елементи. Малката буква „д“ пишем чрез два елемента. Първо правим един елипсовиден кръг. Поставяме писеца на химикала точно на линията, която дели реда на две части или това е в средата му. От точката, където сме поставили писеца започваме изписването на нашия кръг, като посоката на писане е на ляво, правейки дъговидно движение и на вън, след което пускаме на долу към основата на реда като щом я достигнем отново правим дъговидно движение, но посоката ни е на дясно и от долу на горе докато достигнем точката на започване на писането. Така ние сме изписали един събран кръг. Следващия елемент пишем като поставим писеца на химикала от дясно на нашия вече изписан кръг в горната му част или това е точно под линията деляща реда ни на две половини. Пускаме една права линия, която изписваме прилепена към първия ни елемент и продължаваме писането по посока на долу докато достигнем края на разстоянието под реда и непосредствено след това правим дъговидно движение по посока на ляво. Без да прекъсваме писането веднага продължаваме на горе с една линия, която пишем от вън на вътре, като стесняваме и пишем на дясно, докато линията ни стигне точката откъдето сме започнали писането на втория елемент. Продължаваме писането на линията, до средата на долната част на разделения ни ред. Така ние сме изписали едно събрано кръгче, под дясната страна на което има един подобен на панделка елемент.
Описание:
Ивелина Дамянова
Използвано изображение:
https://images.search.yahoo.com/search/images